Unnamed

Tanssi aaltoilee ajan mukana - 15 vuotta Sivuun Ensembleä

Tanssi aaltoilee ajan mukana - 15 vuotta Sivuun Ensembleä

UUTISET Tutustu taiteilijaan Artikkeli

Sivuun Ensemble täyttää 15 vuotta. Tänä aikana suuntaukset tanssin kentällä ovat vaihdelleet, mutta taiteidenvälisyys, yhteiskunnallisuus ja yhteisöllinen työskentely ovat löytäneet yhä vahvemmin paikkansa tanssissa. Nyt katse kääntyy muuttuvaan maailmanaikaan, hiljentyneisiin kaupunkitiloihin ja siihen, mitä tanssi voi juuri nyt olla.

Sivuun Ensemblellä on 15-juhlavuosi käynnissä. Mikä tanssissa on tänä aikana muuttunut – mikä ei?

Helsingissä toimi vielä 2011 Tanssin aluekeskus Zodiak. Sivuun Ensemblekin sai alkunsa sieltä lähisuhdeväkivaltaa käsitelleellä Jäljet-teoksella.

15 vuotta sitten elettiin vaihetta, jolloin Sivuun Ensemblen ote, taiteidenvälisyys, aihelähtöisyys ja yhteiskunnallisuus, puhumattakaan yhteisöllisestä työskentelystä ei ollut se hehkein lähtökohta. Sittemmin eri taidemuodot, kantaaottavuus ja vahva yleisösuhde eri muodoissaan on taas vallannut tanssitaidetta. Erkko-salinkin vierailijoissa on ilahduttavasti suoran poliittisia sekä monialaisia teoksia. Pitkässä kaaressa ilmiöt ja trendit aaltoilevat, poistuvat ja palaavat.

Jatkot, Sivuun Ensemble, Koreografia, ohjaus Ninni Perko, tekstit Marko Järvikallas. kuva Hanna Sakara, 2017

Mikä tanssissa on sinusta juuri nyt kiinnostavaa?

Vallitseva ritisevä maailmanaika, taiteenkenttää kolhineet koronarajoitukset ja suuret taideleikkaukset siirtyvät tekijöihin ja sieltä aikamme tanssitaiteeksi. Seurailen ja todistan, millaisina muotoina, aiheina ja ilmiöinä tämä näyttäytyy tanssissa, ketkä sitä saavat olla tekemässä, missä/minne tanssia tehdään, kenen tuella ja millä ehdoin.

Kylmäketju -tanssielokuva, Sivuun Ensemble, Kuopio Tanssii ja Soi -festivaali 2020, kuva Juha Ilmari Laine. Koreografia ja ohjaus Ninni Perko, ohjaus ja kuvaus Juha Ilmari Laine

Mikä inspiroi sinua juuri nyt?

Hiljaisuus ja tyhjentyneet kaupunkitilat.

Hanhista, kesäihmisistä ja jäätelökioskeista. Jäljellä roskat ja ulosteet, jokunen kertakäyttögrilli.

Hiljentynyt maisema tuntuu ontolta ja samaan aikaan kauniilta ja kutsuvalta. Se on kuin pysähtynyt maalaus, jota ei haluaisi rikkoa astumalla sinne.

Mieleenpainuvin muistosi omalta uralta tai Sivuun Ensemblen taipaleelta?

Silentopian esitykset Tanssin talon Erkko-salissa 2023. Tietoisuus siitä, että Pina Bauschin valtava tuotanto oli ollut samalla näyttämöllä esityksemme kanssa. Se oli tärisyttävä hetki siinä kohden.

Syvästi vaikuttavia muistoja liittyy laitoskiertueisiin ja yhteisölliseen työskentelyyn, kuten loppukiitosten jono Kansallisteatterin Kiertuenäyttämön Jokelan vankilan vierailulla sekä Kylmäketju tanssielokuvan ikääntyneiden naisten (huom. 90 v) asenne ja löytämämme yhteys metsäkuvauksissa.

Silentopia 2022, Sivuun Ensemble, & Espoon Teatteri, April Jazz -festivaali. Kuva Tanja Ahola, koreografia, ohjaus Ninni Perko

Mitä toivot Sivuun Ensemblelle seuraavaksi 15 vuodeksi? Entä tanssille yleisesti?

Toivon että saamme jalostaa ja kasvattaa pitkälle kehitettyä työtämme monialaisten teosten parissa, yhdessä uusien ja vahvojen kumppaneiden kanssa.

Tanssinkentälle ja nuorille tulokkaille toivon mahdollisuutta toteuttaa erilaisia, erikokoisia, tanssin diversiteettiä rikastuttavia ja hullunrohkeitakin projekteja yhdessä ja erikseen.

Terveisesi Naapuri ja Tanssinkutsu esityksiin tulevalle yleisölle.

Tanssiinkutsussa voi päästää irti ja nauttia elävästä, hetkessä tapahtuvasta kohtaamisesta huippubändin keikalla, jossa tanssi virtaa. Naapurissa voi keskittyä tunnistettaviin tosielämän hahmoihin, maagiseen ilma-akrobaattiin, pakahduttavaan visuaalisuuteen, runolliseen tanssiin, fyysiseen komiikkaan tai ihan vaikka Suomi-palkitun Jarmo Saaren upeaan, teosta varten sävellettyyn musiikkiin

Vain rakkaudesta 2, kuva Zeljko Tutnjevic, vuosi 2013. Sivuun Ensemble.
Syvästi vaikuttavia muistoja liittyy laitoskiertueisiin ja yhteisölliseen työskentelyyn, kuten loppukiitosten jono Kansallisteatterin Kiertuenäyttämön Jokelan vankilan vierailulla

Sivuun Ensemble & Kallo Collective: Naapuri 8.10-10.10.2026

Ylistetty ilma-akrobatiaa, nykytanssia ja fyysistä komiikkaa yhdistävä Naapuri kurkistaa ihmisten rinnakkaiseloon kerrostalossa. - Tanssiteatteri Sivuun Ensemble 15 vuotta.

Lue lisää

Sivuun Ensemble & Jarmo Saari Republic: Tanssiinkutsu 10.10-10.10.2026

Yhdeksän tanssiryhmää. Neljä muusikkoa. Yksi ainutkertainen ilta.
- Tanssiteatteri Sivuun Ensemble 15 vuotta.

Tilaa uutiskirje

Liity Tanssin talon ystävien joukkoon